“Hollywood & Indian Country’s Biggest Night for American Indian & Indigenous Voices™ Cementing American Indian at the forefront of the Entertainment Industry™”

– BEST PICTURE

North Mountain – Producers  Thom Fitzgerald, Bretten Hannam, Kevin Kincaid

The Northlander – Producers Adam Beach, Jim Compton, Benjamin Ross Hayden, Wendy Hill-Tout, Jeremy Torrie

The Land of Rock & Gold – Producers Philip Doerksen, Avi Federgreen, Daniel Redenbach, Janine Windolph

WINNER Power Lines – Producers Indigenous Action Media

The Revenant – Producers Markus Barmettler, Micaela Buye, Alexander Dinelaris, Nicolás Giacobone, Steve Golin, Alejandro G. Iñárritu, Douglas Jones, David Kanter, Jennifer Davisson Killoran, Philip Lee, Arnon Milchan, Jake Myers, James Packer, Mary Parent, Brett Ratner, Keith Redmon, Scott Robertson, Alex G. Scott, James W. Skotchdopole

13thrna-winner-best-picture-1140-copy

– BEST DIRECTOR 

Bretten Hannam
North Mountain

Benjamin R Hayden
The Northlander

Klee Benally
Power Lines

Daniel Redenbach | Janine Windolph
The Land of Rock & Gold

WINNER Alejandro González Iñárritu
The Revenant

13thrna-winner-best-director-revenant1140x-copy

– OUTSTANDING ACTOR IN A LEADING ROLE

WINNER Glen Gould
North Mountain

Justin Rain
North Mountain

Duane Howard
The Revenant

13thrna-winner-leadactor-1140x-copy

– OUTSTANDING ACTRESS IN A LEADING ROLE 

Roseanne Supernault
The Northlander

WINNER Charity Bradfield
The Land of Rock & Gold

13thrna-winner-leadingactress-1140x-copy

– OUTSTANDING ACTOR IN SUPPORTING ROLE

Nathaniel Arcand
The Northlander

WINNER Arthur RedCloud
The Revenant

Forrest Goodluck
The Revenant

13thrna-winner-outstanding-supporting-actor-1140x-copy

– OUTSTANDING ACTRESS IN SUPPORTING ROLE

WINNER Kayla Dailey
Power Lines

Melaw Nakehk’o
The Revenant

Grace Dove
The Revenant

Devery Jacobs
The Land of Rock & Gold

13thrna-winner-outstanding-supporting-actress-1140x

– BEST DOCUMENTARY 

Red Power Energy
Directors: Lisa D. Olken, Larry Pourier

The Good Mind
Dir. Gwendolen Cates

Awakening in Taos
Dir. Mark Gordon

WINNER A Different American Dream
Dir. Simon Brook

Keepers of the Game
Dir. Judd Ehrlich

13thrna-winner-documentary-1140x-copy

– BEST INDIGENOUS DOCUMENTARY

Daughter of the Lake
Dir. Ernesto Cabellos  

– BEST SHORT 

Badger Creek
Directors: Randy Vasquez- Jonathan Skurnik

WINNER Shiloh
Dir. Mark Williams

Reclaiming our Sacred Tobacco
Dir. Leya Hale

Into the Dreamcatcher
Dir. Rick Mora

13thrna-winner-best-short-1140x-copy

– BEST LIVE SHORT 

Blessed
Dir. Jennifer Derwingson

WINNER Ay Jose
Dir. Patricio Ovando

13thrna-winner-live-short-1140x

– BEST ANIMATED SHORT 

WINNER Raven Steals The Light
Dir. Daniel Foreman

Petaki
Dir. Gyasi Ross

13thrna-winner-animated-short1140x-copy

– OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS in TV Series / Mini Series

WINNER Sheri Foster-Blake as Fern
Unbreakable Kimmy Schmidt Episode 5 NetFlix

Michelle Thrush as Gail Stoney
BlackStone Season 5 NetFlix

Tantoo Cardinal as Wilma Stoney
BlackStone Season 5 NetFlix

13thrna-winner-suppoting-actress-1140x-copy

– OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR in TV Series / Mini Series 

Zahn McClarnon as Hanzee Dent
Fargo TV Series. Season 2 FX

Graham Greene as Matachi Strand
Longmire TV Series. Season 4 NetFlix

WINNER Tatanka Means as Hobbamock
Saints & Strangers TV Mini Series. National Geographic Channel

Kalani Queypo as Squanto
Saints & Strangers TV Mini Series. National Geographic Channel

13thrna-winner-supporting-actor-1140x-copy

– BEST PITCH  

Blood Memory
Dir. Drew Nicholas

WINNER End of the Line: The Women of Standing Rock
Dir. Shannon Kring

Running Eagle
Dir. Konrad Tho Fiedler

11 Days The Search for Misty Upham
Dir. Charles Upham

13thrna-winner-best-pitch1140x-copy

RED NATION TRIBUTE AWARDS

Emerging First Time Director – Dayish Dixon Kody, The Beginning 

13thrna-winner-emerging-director-1140-copy

Brando Award  Leonardo DiCaprio

13thrna-brando-award1140x-copy

Environmental Award – Josh Fox, How To Let Go of the World

13thrna-environment-award1140x-copy

Humanitarian Award – Chairman, Dave Archambault II of Standing Rock

13thrna-humanitarian1140x-copy

Courage Award – Keepers of the Game, Dir. Judd Ehrlich

13thrna-courage-1140x-copy

Independent Film Award – Awakening in Taos, Dir. Mark Gordon

13thrna-independent-1140x-copy

WATCH 

RNCI Red Nation Awards Show will be broadcast LIVE on Red Nation Television Network

Join 10 million viewers in 37 countries and watch the WINNERS live!

Subscribe Today: http://rednationtv.com

See you all there on Nov 21 @ The Autry – Los Angeles CA

What will you be wearing on the Star-Studded Red is Green Carpet

You can purchase tickets to the show here:  https://www.rednationff.com/awards-show/

Red Nation Television Network – Native is Here! www.rednationtv.com

X